Port Yönlendirme

Bilgisayarınızda ftp,web gibi bir server kurulumu yaptınız, yerel ağınızda başka bir bilgisayardan server kurulu bilgisayarınızın LAN yerel ip sini girerek erişim sağlayabiliyorsunuz. Buraya kadar herşey yolunda.. Bu server iniza internet üzerinden de erişim sağlayabilmek için ne yapmanız gerekiyor?

FTP server üzerinden örnek vermek gerekirse, ücretsiz popüler ftp server programı filezilla server kurulumunu yapmış olun. Windows güvenlik duvarına bu programla ilgili ayrıcalıkları vermeniz gerekiyor. Bunu bir programa güvenlik duvarı üzerinden ayrıcalık ver ile yapabilmektesiniz. Filezilla Server.exe yi bularak seçmeniz gerekiyor.

Filezilla server in basit bir kullanımı var, detaylarına burada girmeyeceğim. İstediğiniz bir klasöre, kullanıcı adı ve şifre tanımlamalarınız ve tabi yetki sınırlamalarınızla birlikte paylaşım verebildiğinizi varsayıyorum.

Router ayarlarınıza giriyorsunuz (192.168.1.1 veya 192.168.2.1 dir genellikle) NAT etkin olmalı, ve hemen alt bölümünde port forwarding (yönlendirme) kısmına girmelisiniz: 
burada 21 ve 14147 numaralı portlara tcp ve UDP olarak tanımlamalısınız.

www.whatismyip.com adresinden internet ip adresinizi öğrenip tarayıcınıza girdiğinizde ( ftp://internet ip şeklinde) belirlediğiniz kulanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte aynı yerel ağdan internete giriyorsanız, yerel ağ ip sini kullanmanız gerekebilir. Modem ayar sayfanızı görme şeklinde anlaşılıyor bu durum. Farklı bir yerden giriş yaparak , server ip nizi girdiğiniz zaman, sistemin çalıştığını göreceksiniz (en azından airties router larda durum bu şekildedir : ) )

Bütün router modellerine  ve farklı server hizmetlerine göre (yüzlerce) ayarların detaylı olarak nasıl yapılacağını gösterir harika bir kaynak var; adresi de şu şekilde : http://portforward.com/