Akıllı bir not defteri: WikidpadMalum, klasik defterleri neredeyse kullanmaz olduk. Her türden bilgilerimizi dijital ortamda saklamak kesinlikle çok daha kolay ve cazip. Bu iş için Microsoft' un Onenote u var veya Evernote programı. Bu programlar oldukça gelişmiş ve onlarca özellikle yüklü.
Yine de nedense benim gibi bazı kişiler daha basit olmasını istiyoruz işlerin. Hatta Windows la standart olarak gelen Not defteri programına yazıyoruz. Peki şöyle birşey olsa nasıl olurdu? Herşey not defteri kadar basit, pratik ve küçük boyutlu olsun. Yazdıklarımız içerisinde başka bir sayfamıza link verebilsek. Ve hatta yazımız içerisinde bir yere falanca iş yapılacak diye not düşsek ve bunu da derli toplu bir yerde görebilsek.
Evet bu işi yapan güzel bir program var, üstelik bedava: "Wikidpad"

Kurulumu çok basit ancak ilk kullanımda biraz karmaşık gelebilir. Help kısmı oldukça detaylı ve faydalı.
Ama çok basit olarak [köşeli parantez] içerisine alınan yazılar otomatik olarak link oluşturmakta ve bu kısım içerisine çift tıklanarak bu yeni yazıyı oluşturabiliyoruz.
Wikidpad in birkaç tane özel yazımını bilmek gerekiyor. Bunlardan bir tanesinin örneğini yukarıda verdim. 
Aslında Wiki mantığıyla hazırlanan bir not defteri Wikidpad. Dolayısıyla benzer kuralları var.

Birsürü başka özelliğinin yanı sıra pekçok kişi için çok faydalı olduğuna inandığım "todo" komutu var.
Yazımız içerisinde yapmayı hatırlamayı istediğimiz bir iş olduğunu düşünürsek yapmamız gereken sadece "todo:" dan sonra yapılacak işi yazmak olacaktır. Sol menüde bütün yapılacak işler derli toplu görülebilecektir. Todo.kategori1 vb şekilde kullanılarak yapılacak işler kategorilendirilebiliyor da. İşi yapmışsak todo kısmını "done" la değiştirdiğimizde bu iş yapılmış anlamına gelecektir.

Wikidpad extension ları da desteklemektedir. Todo kısmının biraz daha iyi olması gerektiğini düşünerek google da arama yaparken http://www.ziemski.net/wikidpad/todo_extension.html adresinde güzel bir eklenti gördüm. Bu eklenti sayesinde yapılacak işleriniz hatırlatılabiliyor ve tamamı sayfa formatında rapor olarak görülebiliyor.

Yazılarınızı edit formatında ve html formatındaki görüntülerini ctrl+shift+space tuş kombinasyonlarıyla değiştirebiliyorsunuz.

Burada anlatamadığım diğer özelliklerinin yanı sıra bana eksik gelen birkaç noktasını da buraya yazalım:
-Artık hemen bütün yazılımlar "bulut" (cloud) da çalışmakta böylece bilgisayardan bağımsız olarak programları çalıştırabilmekteyiz. Wikidpad de bunu yapmanın kolay bir yolu henüz maalesef yok. Tamamen bulutta çalışan hale getirmeleri harika olurdu (örneğin evernote gibi)
-Yedekleme yapılabiliyor ancak bana çok pratik gelmedi.

wikidpad download linki:  http://wikidpad.sourceforge.net/