windows 7 işletim sistemli, sata harddiskli bilgisayara dual işletim sistemi kurma eziyeti

başlık uzun oldu biliyorum. bilenler için çok eziyet olmadığının da farkındayım evet ama, yukarıdaki işlemi ilk kez yapıyorsanız, üstelik de elinizdeki xp cd lerinin problemli olduğunun da tam farkında değilseniz gerçekten eziyet..

işlem basamakları ise özetle şöyle;
1-öncelikle harddiskiniz daha önceden iki bölümlü değilse (C: ve D: gibi örneğin) C: harddiskinizi, windows 7 nin disk birleştirme aracı ("sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir") ile ilk bölümünüzü "shrink" yani küçültüyorsunuz. Bu işlem için tek bölümlü harddiskinizde yeterli alan olmalı. Bölümünüzü NTFS formatında yapacaksınız.

2-(Harddiskiniz SATA değilse 3.kısıma geçebilirsiniz)Ücretsiz nlite programını indirip bilgisayarınıza kurun. Windows XP CD nizin (doğru dürüst çalıştığına emin olduğunuz- SP3 lü olmasında fayda var) bütün içeriğini  bir dizine kopyalayıp, nlite programında bu dizini işaret edin. Bu adresten SATA driverlarını indirin. Ve nlite da, sürücü ekle ve bootable seçeneklerini seçip devam edin. İşlemin screen shot lı detayı bu adrestedir. Sata driverı eklenmiş XP işletim sistemli cd nizi oluşturun.

3-XP işletim sistemi cd nizle sisteminizi yeniden başlatın. 1.kısımda oluşturduğunuz yeni harddisk bölümünü göstererek, sistemi bu kısma kuracağız. Kurulum bittikten sonra EasyBCD programı ile (ücretsiz versiyon yeterli) boot kısmında işletim sistemi olarak XP yi ekliyoruz. ve BCD deployment kısımda da "install the windows 7 to the mbr" seçeneğini seçerek, "write mbr" a tıklanır.

4-Sistem "Restart" yapıldığında başlangıçta "Windows 7"  ve "Windows XP" işletim sistemlerini seçmemizi isteyecektir.

Not: Güzelim Windows7 dururken Windows XP yi kurmayı kim mi ister? Arada nostalji yapmak isteyenler ve lisanslı xp de çalışan bir programla işi olanlar.kaynaklar:
i- http://forum.donanimhaber.com/m_19629307/tm.htm
ii-http://www.sevenforums.com/tutorials/8057-dual-boot-installation-windows-7-xp.html