The Dark Knight (BATMAN) Rises Batman Rises (Karaoğlan Şahlanıyor :) )

İşte yeni bir Batman filmi daha geldi. The Dark Knight Rises, Batman in Doğuşu mu ne demişler bence Şahlanışı diye çevirmeleri lazımdı : ) Filmin Amerika daki özel gösteriminde büyük olaylar oldu ve bir cani tarafından pek çok genç öldürüldü.

Peki kimdir bu Batman; Hepimiz O' nu siyah, yarasa kostümü içerisinde suçlularla savaşırken izledik. Eskiden TV de yayınlanan iğrenç bir dizisi de vardı. BAM, SMACK gibi görsel efektlerle süslerlerdi, doğrusu o efekt kısımları fena değildi ama kostümleri iğrençti gerçekten. Konumuza dönersek Batman de diğer süper kahramanlar gibi zorlu bir çocukluk geçirmiş, hatta onunkisi çok zorlu çünkü anne,babası bir soyguncu tarafından öldürülüyor gözlerinin önünde. Buna rağmen çok varlıklı olduğundan dolayı hep bir zengin züppesi olarak kalıyor. Yine de çok ama çok mutsuz bir kişi bu yarasa oğlan..

Şimdi, Batman' i diğer süper kahramanlardan ayıran çok ama çok önemli bir özellik var ki, o da onun aslında hiçbir süper gücünün olmaması. Orjinal hikayeye baktığımızda da bunun böyle olduğunu görebiliriz. Sonradan çizgi film versiyonunda falan ilgi çekmek için bazı absürd şeyler koydular ama işin aslı budur.

Batman hep parasını kullanarak teknolojiye yatırım yapmıştır. Kostümü, alet edavatı, arabası, motoru vs. Yani bir Superman gibi gerçekte uçamaz, Örümcek Adam gibi örümcek tarafından ısırıılmamıştır. Yine de bu anlamda tek süper kahraman değilse de (Punisher var örneğin) yeni nesil popüler çizgi roman kahramanları arasında bu anlamda feci şekilde sıyrılmaktadır.

Zorlama bir sonuçla şunu söylemek istiyorum; Amerika daki katliamın, O manyak herifin birşekilde kendini Batman' in mutsuzluğu ve depresif haliyle özleştirdiğini söyleyebilirim sanırım. O adam Spider Man ' i de seçebilirdi di mi ama..

Yeni filmini bu akşam, üzerimde "Batman" Tshirt ümle izleyeceğim : ) Bakalım neler olacak..