Amatör Elektronikçilere Birkaç Tavsiye -1

İlk Not: Bu yazıda yazılanların doğrulunu teyit etmek okuyucuya düşmüştür. Hatalar olabilir. Sadece deneyimler paylaşılmaktadır.

Evet; belki elektronik deneyimin var, belki bu işin okulunu okudun.. Ama hoşuna giden bir devreyi yapmadın hiç veya yaptığın devreler ya çalışmadı veya yarı yolda terk ettin. İşte bu yazıyı senin için yazıyorum, çünkü ben de o yollardan geçtim vaktiyle;

Alet işler, el övünür kuralı:
Bu önemlidir. Öncelikle kullanacağın temel ekipmanları temin etmelisin. Ve yaptığın işin kalitesi açısından bu el aletlerini alırken hiç değilse bilindik marka ve kalitede kalırsan hem daha verimli olduğunu göreceksin, hem de satın alacağın malzemeler yıllarca sana hizmet edecektir.

En temel aletler nelerdir?
İyi, ince uçlu, en fazla 30W gücünde bir havya. Başlangıçta elektronik ısı kontrollülerden almana gerek yok bana sorarsan. Ama dediğim gibi kaliteli, standart bir havya seç. İnce telli bir lehim teli (markasını unuttuğum japon malı bir lehim teli var, yeşil ambalajda, tavsiye ederim : )) Havyayı koymak için metal bir altlık. Bu altlığı büyüteçli ve aligatör kıskaçlı almanız durumunda; hassas lehimlemelerde işe yarayabiliyor.Elektronikçi Tipi Karga Burnu ve yine elektronikçi tip bir yan keski. Özellikle yan keskiyi kaliteli seçmenizi tavsiye ederim. Elektronik ekipmanların bacaklarını kısaltmada çok kullanacağız. Devrelerinizi denemeniz için breadboard denilen, genelde beyaz renkli, test kartını almanız çok önemli. Kesinlikle ve kesinlikle devrelerinizi breadboard da çalışır görmeden; bakır plakete veya delikli pertinaksa işlemeyi denemeyin bence.
havalı bir elektronik devre :) 

Daha yazacağım çok şey var fakat geç oldu.. Bu yazı serisinin devamı gelecek..

YAZININ DEVAMI....http://www.sirrisworld.com/2012/09/amator-elektronikcilere-birkac-tavsiye-2.html