Amatör Elektronikçilere Birkaç Tavsiye -2


Amatör Elektronikçilere Birkaç Tavsiye-2


Bir önceki yazımda malzemenin kalitesinin öneminden söz etmiştim. Şimdi ise devreler üzerinde çalışırken temizlik, düzen ve dikkat konusunu ön plana çıkaracağım. 

Önünüzde basit bir devre var ve heyecanla yaptınız ama çalışmıyor değil mi? Hele de lehimlemelerini de breadboardda denemeden yaptıysanız işin içinden çıkmanız oldukça zor: Ya bir bağlantıda soğuk lehim yapmışsınızdır veya bir entegrenin lehimlemesini yanlış bağlamışsınızdır.
Size tavsiyem öncelikle devreyi kesinlikle breadboard üzerinde denemeniz. Daha sonra lehimlemelerini yapmanız olacaktır.

Lehimlemelerinizi nasıl yapacaksınız?

Bunun birkaç yolu vardır;

1- Delikli pertinaks
Deliklerinin etrafında iletken bakır şeritleri vardır. Devre elemanlarının bacaklarını bu deliklerden geçirerek arka kısımda, devrenizin bağlantıları doğrultusunda lehimlersiniz. 
Bazılarına kolay gelse de ben bu metodu pratik bulmuyorum. Devreniz tam bir amatör işi görüneceği bir yana; yapması, takibi vs sıkıntılıdır.

2-Bakır Pertinaks:
Üzerinde ince bir bakır katmanı olan bir malzemedir. Elektronik işini ciddi bir şekilde yapmak istiyorsanız devrenizi bu malzemede kurmanız daha iyi olacaktır. 
Yapmanız gereken şeyler özetle şu şekildedir:
Bakır katman üzerine dizayn edeceğiniz devre yollarını bir şekilde geçirerek (hangi yollarla yapılacağını birazdan anlatacağım) geri kalan kısımların bakır katmandan kurtulmak.

Devrenin bakır plakete aktarmanın pratik ve uygulanabilir iki yolu vardır (diğer metodlar bu yazı kapsamı dışındadır)

A-Devre yollarını elle çizmek.
CD kalemine (orta veya kalın boy), cetvele, karbon kopya kağıdına ihtiyacınız olacak.

B-Devre yollarını kuşe kağıda lazer printerla aktardıktan sonra, bu çizimi plakete ısı (örneğin ütü) yoluyla aktarmak. Toner plaket üzerine aktarıldıktan sonra gözle kontrol edip, baskısı çıkmamış yerler varsa bu kısımları CD kalemi diye bilinen Kalıcı Yazı kalemi ile rütüşlamak gerekmektedir.
Bu işlemin nasıl yapılacağı üzerine internette resimli güzel yazılar bulabilirsiniz.

Yukarıdaki iki işlemden hangisi sizin için daha kolaysa onu uygulayın. Devre elemanlarının çizimini yaparken, devre elemanlarının gerçek ölçülerine uymayı unutmayın. Çizimi plakete aktardıktan sonra son bir kez daha gerçek elemanlarla (örneğin varsa entegrenin) çiziminizle uyuşup uyuşmadığını bir kere daha gözden geçirin.

Bu işlemden sonra, delik delinecek yerlerin küçük bir el matkabıyla delinmesi daha uygundur.

Bakır Yolların Ortaya Çıkarılması (ASİT !!!)

Yukarıdaki A veya B metoduyla devreyi plakete aktardıktan sonra, plaketi asit içerisine atıp, çizim dışındaki yerlerin erimesini gözlemlemeniz gerekiyor. Bu işlem sırasında asit çözeltisinin derinize değmemesine çok dikkat edin. Eldiven kullanmanız daha iyidir.

Asidik çözeltiyi Tuz Ruhu ve Eczanelerden temin edebileceğiniz Perhidrol ile karıştırarak elde edebilirsiniz. Bu işlemde önce tuz ruhunu plaketi kapatacak kadar döktükten sonra perhidrolü çok az miktarda ekleyin, kabınızı hafifçe sallayın.

Bu işlemleri birkaç deneme yaparak ustalaşabilirsiniz.

Gerekli malzemeleri son kez özetleyecek olursak:
A Yöntemi : CD Kalemi, Karbon Kağıdı, cetvel, Kurşun Kalem
B Yöntemi: Bilgisayar yazılımı (PCB çizimi için)( Bu konuda ben PROTEUS u tek geçiyorum), Yazıcı, Kuşe Kağıt, Ütü :)

Ortak Gereksinimler: Tuz Ruhu, Perhidrol (Perhidrolün tarihinin geçmediğine dikkat edin, yoksa bir işe yaramıyor), Plastik kap, El matkabı, Havya, Lehim, Eldiven

FOTOĞRAFLAR: