Blender 3D

Blender; Açık Kaynak (Open Source) olarak yazılmış ve uzun soluklu bir 3D programıdır. Linux, Windows ve MAC platformlarında çalışabilmektedir. Ücretsiz olarak indirilebilir. Arkasında oldukça büyük ve paylaşımı seven bir topluluk bulunmaktadır.

Blender ın ücretli muadili 3DMax, Cinema 4D gibi binlerce dolar değerinde yazılımlar diyebiliriz.
Blender ücretsiz kullanabileceğiniz en iyi 3d programıdır kısaca. Modelleme yapabilir, yaptığınız modellerin animasyonlarını yapabilirsiniz. Modelleri texture denilen dış görselliklerini değiştirebilirsiniz. Ayırca yapacağınız animasyonlarda farklı sahneler yaratabilirsiniz. Sürekli yeni özellikler eklenen bu yazılımı internet üzerinden öğrenebilmeniz çok kolay çünkü başlangıç düzeyinden- ileri düzeye onlarca eğitim videosu ve döküman bulabilirsiniz.

Yeni özelliklerden bazıları Cycle denilen yeni bir render motoru örneğin. Bu sayede eskisine nazaran çok daha gerçekçi ışık-gölge sonuçları alabilmekteyiz. Ayrıca Blender la gelen ve sonradan eklenebilen eklentilerle (plug-in) kullanım zenginliği arttırılabilmektedir.

AfterEffects gibi yazılımlarda bulabileceğiniz motion capture bile son sürümlerle birlikte desteklenebilir hale gelmiştir.

Blender la ilgili yazılabilecek o kadar çok şey var ki, belki ileride farklı yazılarla bu konulara kısa kısa değinebilirim ama şimdilik bu kadar.

Aşağıda Blender programını indirebileceğiniz linki ve faydalı olabilecek bazı siteleri yazarak noktalıyorum..


blender ana sayfası:
http://www.blender.org/

blender son sürümünü indirmek için:
http://www.blender.org/download/get-blender/

resmi sitede yayınlanan tutorial lar:
http://www.blender.org/education-help/tutorials/

blender modellerini indirebilirsiniz:
http://www.blendswap.com/

blender material larını indirebilirsiniz:
http://matrep.parastudios.de/

diğer tutorial siteleri:
http://www.blenderguru.com/

blender twitter tag #b3d