Podcast nedir, ne değildir?

iTunes iphone u veya ipad i olanların (ve hatta ipod sahiplerinin) tamamının zorunlu olarak kullandıkları, apple in platformudur. Bununla birlikte hesap oluşturan herkesin cihaz zorunluluğu olmadan da ücretsiz olarak indirip, kullanabileceği bir media player dır.

Apple ın iTunes üzerinde bu kadar disiplinli durması sayesinde kullanıcılara, Android de olmayan bir güvenlik ve seçicilik deneyimi yaşatmaktadır.

iTunes da temel olarak Apps (uygulamalar), Müzikler, Videolar bulunmaktadır. Bu yazının amacı ise çoğu kullanıcının başlangıçta göz ardı ettiği podcast lerdir.

Podcast mantığı başlangıçta kullanıcıya farklı gelebilmekte. Esasında çok güzel bir çalışma mantığı var podcastlerin. Podcast aslında apple ürünleri sahipleri için (veya itunes hesabı olanlar) bir abonelik sistemi. Abone olduğunuz yayınlar Sesli veya Görsel olabilmektedir. Onlarca kategoriden ilginizi çeken yayınlara abone oluyorsunuz ve ayarlarda seçebileceğiniz örneğin : " en güncel son 10 yayını cihazıma yükle" seçeneğini seçtiğinizde, yayına ait güncel podcastleri dinleyebiliyor (veya seyredebiliyorsunuz). Cihazınızda bitirdiğiniz podcastler, itunes da eşzamanlama yapılırken işaretlenerek, o podcast yayınının yerine dinlemediğiniz bir bölümün alması otomatik olarak sağlanmaktadır. Kendi tercihinize göre cihazınızla dinlemek istediğiniz podcastlerin, cihazla senkronlama ayarlarını farklılaştırabiliyorsunuz.

Gerçekten basit ve çok kullanışlı öyle değil mi.

Gelelim benim en çok beğendiğim ve tavsiye edebileceğim podcastlere;
Türkçe içerikli ücretsiz;

Teknolojik gelişmeleri hemen hemen hergün yayınladıkları yayınlarla takip edebileceğiniz TEKNOSEYİR;
https://itunes.apple.com/us/podcast/teknoseyir/id423738095

ve esprilerinin hastası olduğumuz Cenk&Erdem Power Podcastleri;
https://itunes.apple.com/us/podcast/cenk-erdem/id385244444

Farklı renkler ve zevkler için binlerce farklı podcast var. Daha önce de dediğim gibi bunlardan bazıları Video, bazıları ücretli, bazıları ücretsiz. Keşfetmek size kalıyor.

not: Bu arada itunes la yüklemiş olduğunuz podcastler, itunes>podcast klasörü içerisinde dosya olarak ulaşabiliyorsunuz. Sesli podcastlerdeki yaygın format .MP3 ve podcastleri isterseniz bu dosyalardan da dinleyebilirsiniz. Ancak tabi ki bu durumda podcast sisteminin, yukarıda saydığım otomatik güncel yayını tutma gibi avantajlarından mahrum kalıyorsunuz.