Launchpad MSP430 hakkında Bazı İpuçları

Önceki yazımda kutusunu açtığımız ve genel olarak tanıdığımız(bknz.unboxing) Texas Instruments in MSP430 serisi Launchpad' ini bir süredir inceliyorum. Energia ile de, Arduino daki kadar pratik uygulamalar yapıp başarıyla launchpad e yükleyebiliyorum. (bknz.MSP430 Launchpad e Energia ile program yükleme)

Kullanımda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var; Öncelikle Launchpad i satın alırken 14 pinli ve 20 pinli olmak üzere iki alternatif bulunduğuna çok dikkat edilmesi gerekmekte. Eğer bir display kullanma niyetiniz varsa 20 pini (2553 serisi) mikroişlemcili launchpad i almalısınız. Aksi durumda buton, sensör gibi elemanlar için giriş/çıkış pininiz kalmıyor. 14 Pinli mikroişlemcinin bütün pinlerini giriş/çıkış olarak kullanamadığınızı ayrıca hatırlatmak istiyorum. "P_" serili pinler giriş-çıkış pini olarak kullanılabilmekte.

Yine 2211 veya 2231 gibi 14 pinli ürünlerin bellekleri de düşük. Yükleyeceğiniz program yetmeyebilir. Bu sebeple, özel durumlar dışında, 20 pinli 2553 ü tavsiye ediyorum.

Launchpad 3.3 Voltla çalışmakta. Çıkış Pinleri de bu gerilimde. Bazı LCD backligthları launchpad VCC sinden çalışmayabiliyor. 7 segment display lerde sorun yok. Launchpad in usb kablosunun iki tarafındaki küçük deliklerden iç tarafta olanında +5V var (bilgisayara bağlıysa). Kısa devre yaptırmadan kullanılabilir.

Texas Instruments dökümanlarına göre MSP430 serisi işlemcilerin, tek başına (stand alone) kullanımları için gereken devre oldukça basit. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey besleme gerilimi (3.3V) 3.3V gerilim regülatörü kullanılabilir. Veya 3V luk CRC232 kullanılabilir (devrenin genel güç tüketimi düşükse)

Launchpad kutusundan çıkan header pinlerinin dişi erkek-dişi olanlarını launchpad e lehimlemiştik (bakınız)
Elimizde kalan erkek-erkek pinleri ise LCD display veya LED Display ler için kullanabiliriz.

MSP430 Launchpad hakkında http://www.43oh.com/ sitede ve forumunda yer alan bilgiler dışında yardım alacağınız yerler maalesef sınırlı. Arduino topluluklarının %5 i kadar bile ilgi yok diyebilirim. Bunun sebebi Arduino nun "Make it Simple" sloganının, MSP430 Launchpad için olmaması. Yeni başlayacakların buna özellikle dikkat etmesi gerek. Arduino ile başlayıp, sitesindeki örnekleri uygulayıp ilerlemek, hem tecrübe edinmek hem de kendine güven kazanmak anlamında daha akıllıca bir davranış olabilir.
(Arduino ile temel teknik farkları görmek için tıklayınız)

Aşağıdaki videoda 14 pinli 2211 işlemcili launchpadime bağlı 16 pin 4 digit 7 segment displayin çalışır halini görebilirsiniz. Maalesef diğer haneleri gösterecek bağlantı yeri kalmadı. Harici bir multiplexer veya 20 pinli  işlemci gerekiyor.