Programming MSP430 with Energia (Energia ile MSP430 Programlanması)

Daha önce Arduino ile uğraşmış olanlar bilir; Arduino nun pek çok insana göre güzelliği programlanabilirliğinin kolay olmasıdır. LED yakmak için bile uzuuuun Assembly benzeri kodlar yazmak eskide kaldı böylelikle. İnsanlar projelerine daha çok odaklanabildi.

TI MSP430 Launchpad i incelediğimde kendi compilerlarının da çok basit olmadığını gördüm. Neyse ki Energia bu sorunu halletmiş. Arduino nın MSP430 lar için olan versiyonunu ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.
Aşağıdaki resimleri inceleyiniz.
Programın kurulumu için http://energia.nu/ adresini ziyaret edin. İşletim sisteminize uygun programını ücretsiz olarak bilgisayarınıza kaydedin ve kurun.Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi örnek programları içerisinden basit bir tanesini launchpad e yükleyin ve sonucu görün. En alttaki video da LED i yakıp söndürmeyle ilgili programın çalışır halini izleyebilirsiniz.


English: 
If you have made some projects with Arduino, you know that one of its powerful side for most people is it is very easy to program. You don't have to write so many codes to make a simple project like blinking a LED.

Energia carries this easy -to - use manner to Texas Instruments (a.k.a. TI) MSP430 Launchpad MCU ' s. Below Pictures are self explaining.

Visit http://energia.nu/ for the Arduino like Compiler. Most of your projects working on Arduino will work. At least it is much easier to program your lovely Launchpad with Energia.

Check the video at the bottom for the blinking LED test working, after uploading the sample program.


Launchpad Sürücüsü /Driver for Launchpad

Select one of the example programs
Örnek uygulamalardan bir tanesini seçin.click the right arrow button to upload program to msp430
sağ ok tuşuna basarak programın aktarımını yapın.

Program is uploaded succesfully
Programın hatasız olarak yüklendi.