Free Form Circuit Design - Serbest Stil Devre Yapımı

Dünya elektronik camiasında serbest devre dizaynı diye birşey var. Şu şekilde ki, bildiğiniz gibi devrenizin çalışır halde olduğuna emin olduktan sonra (mümkünse breadboard da denedikten sonra) devre komponentlerinizin bağlantılarını, eğip bükerek direk birbirine lehimliyorsunuz, mümkünse hiç kablo kullanmadan, bakır devre plaketi veya delikli pertinaks kullanmadan.. 
Çok karmaşık devrelerin bu yöntemle yapılabilirliğinin zor olduğunu düşünsem de, küçük devreler için çok pratik.. Dikkat edilmesi gereken nokta lehimlemelerin, farklı bacakların birbirine değmeden yapılması. Bu risk varsa devre tamamlandıktan sonra silikon tabancası ile devreyi sabitleyerek bu riskin önüne geçebilirsiniz.
Bu yöntemle yaptığım iki küçük devreyi aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. İlki karanlıkta devreye giren ve 9V pile direk bağlanan ledli bir gece lambası [Link], diğeri ise 555 ile yapılmış (ilkine göre bir miktar daha karışık) bir alarm devresi. Bu ikinci devreyi sıcak silikon tabancası ile sabitleyeceğim çünkü farklı bağlantıların birbirine değme riski bulunuyor.

Bu tarz devrelerle ilgili internette daha çok bilgi almak için "free form circuit design" şeklinde aratabilirsiniz.

Free form circuit design is making your circuits without using PCB's.. The component leads are soldered to each other directly by bending them properly. This will make a 3d shape of circuit. What you should pay attention is to bend the leads so that different connections don't short circuit each other. If you worry about this you can hot glue your circuit after solderings.

You can see two of my circuit design made by this method. The first one is a Dark Activated LED light [Link] and the second one is an astable 555 oscillator (alarm circuit) [Link]

For more information you can google "free form circuit design"