Black Mirror

Black Mirror dizisinin 6 bölümünü seyrettim. Birbirinden bağımsız gibi görünse de günümüz dünya düzenine ciddi bir eleştiri dizisi aslında. 10 sene içerisinde olabilecek teknolojik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkileri anlatılıyor. Bilimkurgu adına da çok şey bulacaksınız. Özellikle 2. ,3., 4. bölümlerden büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Umarım devamı gelir zira, meşhur Alacakaranlık Kuşağı serisinin farklı ve belkide daha oturaklı bir versiyonu olmuş diyebilirim.Dikkat ! *Spoiler'ın Dibi! *

İlk bölümün dizinin genel ruhundan biraz uzak olduğunu düşünüyorum.

2. Bölümdeki, İnsanların reklamları izlemelerini zorunlu kılan sistemler yavaş yavaş günümüze gelmiyor mu? Kinect sisteminin geleceği nokta o olacak. Oyun/bilgisayar sistemleri şimdiden insanın hareketlerini detaylı olarak tanımlayabiliyor. Artık reklamları izlemek zorunda kalabiliriz. Reklamları izlemek istemiyorsak ücret ödemek zorunda kalabiliriz örneğin. Bu arada Afrika kökenli arkadaşın isyanının bile "Sistem" tarafından nasıl paraya dönüştürüldüğünü göreceğiz. Gerçekten düşündürücü.. Bu bölümün "insan" kavramını önemsizleştiren katı kapitalist düzenin en ciddi eleştirilerinden birisi olduğunu düşünüyorum..

3. Bölümde dijital ortamda bıraktığımız izleri sürerek kişisel profilimizi çıkartan bir yazılımın, yakınları ölen insanlara nasıl bir hizmet (ürün mü demeliydik?) olarak geri döndüğünü görüyoruz.

4. Bölüm beynimize yerleştirilecek minik bir dijital cihazla anılarımızı nasıl kaydedeceğimiz ve bu kayıt sisteminin günlük yaşayışı nasıl köklü olarak değiştirdiği anlatılıyor. Yuvalar yıkılıyor : ) Google gözlüklerinin bir başka çeşidi, yakın gelecekte olabilecek konular.

5.Bölüm Gerilim dozu en yüksek bölüm bu bölüm. Süprizini bir finali olduğu için anlatmak istemiyorum. "Justice for All" diyorum : )

6.Bölüm Yine Sistemin çarkı olduğumuzu ve şayet sistemi "döndürmezsek" nasıl harcanabileceğimizi anlatıyor.

imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt2085059/